top of page

Dają przykład innym. Harcerze w rzeczywistości

Zaktualizowano: 4 lis 2019

W Łodzi i województwie działają ponad 22 hufce ZHP (Związku Harcerstwa Polskiego) oraz 7 hufce ZHR (Związek Harcerzy Rzeczpospolitej), oprócz tego są podległe drużyny.

Czy harcerze przestrzegają prawa? | fot. pixabay.com

Na początek, gdy wstępuje się do harcerstwa, każdy z harcerzy uczy się prawa harcerskiego, które działa od 1932 roku. W ZHR i ZHP jest to 10 podpunktów, które każdy umundurowany harcerz powinien przestrzegać. Jak ono brzmi?

ZHP

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.

  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.

  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.

  5. Harcerz postępuje po rycersku.

  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

  8. Harcerz jest zawsze pogodny.

  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.

  10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.

ZHR

  1. Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki.

  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.

  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.

  5. Harcerz postępuje po rycersku.

  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

  7. Harcerka/Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

  8. Harcerz jest zawsze pogodny.

  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.

  10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych

Czy to prawo jest faktycznie przestrzegane przez harcerzy? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania go?

Niestety wielu harcerzy i harcerek sięga po papierosy i alkohol, nawet narkotyki. W ostatnim czasie na grupach można znaleźć posty, jak to jest harcerz ma 16-17 lat i sięga po używki.

W ostatnim czasie przyjrzeliśmy się zbiórką oraz harcerzom w Łodzi i regionie. Wielu z nich sięga po papierosy, rzadziej spotykanym przypadkiem są narkotyki i alkohol. Sami dostrzegliśmy, że z jednej drużyny harcerz Arkadiusz z ZHR i Roksana z ZHP palą papierosy. Niestety po kontakcie z zastępowymi tych osób, w odpowiedzi dostaliśmy:

-(Dziennikarz) Czy umundurowany harcerz może zakopcić papierosem cały przystanek? Jakie można wyciągnąć z tego konsekwencje? -(Drużyna ZHR) "Jest to zachowanie karygodne! Lecz niestety mamy związane ręce i nie jesteśmy, w stanie nic zaradzi. Każdego z harcerzy jest to indywidualna sprawa."

Postanowiliśmy w tej sprawie napisać do rzecznika ZHR i ZHP.

-Dziesiąty punkt Prawa Harcerskiego brzmi: "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych", a Przyrzeczenie Harcerskie: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim, być posłusznym Prawu Harcerskiemu." System kar i nagród jest kwestią indywidualną. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej postanowił przekazać całą sprawę do wyjaśnienia.- mówi phm. Barbara Sobieska, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej

Niestety nie dostaliśmy odpowiedzi od rzecznika Związku Harcerstwa Polskiego. Jakie są konsekwencje palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych?

USTAWA z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych Art.5.1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, z zastrzeżeniem art. 5a:1)na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;2)na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;3)na terenie uczelni;4)w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt1 i2;5 )w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;6)w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;7)w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;8)na przystankach komunikacji publicznej;9)w pomieszczeniach obiektów sportowych;10)w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;11)w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego. Kto narusza w.w. zapisy ustawy popełnia wykroczenie.W przypadku ujawnienia postępowanie może zakończyć się grzywną w postaci mandatu karnego w kwocie do 500 zł.(ew. pouczenie, wniosek do sądu).- mówi Leszek Wojtas, Naczelnik Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Jakie konsekwencje poniosą Ci harcerze? Tego jeszcze nie wiadomo. Ich zachowania są zachowane wyjaśniane w organizacjach, do jakich należą. Gdy nasi dziennikarze dowiedzą się, jakie postępowanie w stosunku do nich zostało wszczęte, zostanie dopisane do tego artykułu.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page