Kebab, danie z orientalnym rodowodem, wciąż zyskuje na popularności w Polsce. Na ulicach miast coraz trudniej przeoczyć kolorowe szyldy zachęcające do skosztowania tego przysmaku. Jednak skąd tak naprawdę pochodzi kebab, jakie są jego odmiany i jakie ciekawostki kryje za sobą ta potrawa?
Kebab ma długą historię sięgającą starożytności. Wywodzi się z regionów Bliskiego Wschodu, a jego nazwa pochodzi z języka perskiego i oznacza po prostu "pieczone mięso". Już w czasach Imperium Osmańskiego kebab był jednym z ulubionych dań sułtanów.
Współczesne znaczenie kebaba, szczególnie w formie "döner kebab" (czyli mięsa pieczonego na pionowym rożnie), rozwinęło się w Turcji w XIX wieku. W latach 70. XX wieku tureccy imigranci w Niemczech spopularyzowali döner kebab w wersji znanej dzisiaj – serwowanej z warzywami i sosem w bułce lub cieśnym placku.
Choć w Polsce słowo "kebab" najczęściej kojarzy się z döner kebabem, ta potrawa ma wiele odmian. Oto kilka z nich:
Döner kebab – cienkie plastry pieczonego mięsa (zazwyczaj baraniny, drobiu lub wołowiny) serwowane w chlebie pita lub na talerzu.
Shish kebab – mięso i warzywa pieczone na szpikulcu, popularne w Turcji i krajach arabskich.
Adana kebab – mielone mięso przyprawione papryką i ziołami, grillowane na ruszcie.
Iskender kebab – kawałki mięsa podawane na chlebie pita, polane sosem pomidorowym i jogurtem.
Gyros – grecka odmiana kebaba, często mylnie utożsamiana z tureckim dönerem.
Pierwsze kebaby pojawiły się w Polsce na początku lat 90., ale prawdziwy boom na to danie nastąpił w XXI wieku. Obecnie kebab jest jednym z najpopularniejszych dań ulicznych, cenionym za przystępną cenę, sycące porcje i szybkie przygotowanie. W każdym większym mieście znajdziemy dziesiątki punktów oferujących różne warianty tej potrawy, od klasycznego dönera po bardziej egzotyczne propozycje z dodatkiem owoców czy serów.
Ciekawostki o kebabie
Największy kebab świata – W 2017 roku w Turcji przygotowano döner kebab o wysokości ponad 5 metrów i wadze 1198 kilogramów, bijąc rekord Guinnessa.
Kebab w kosmosie – W 2019 roku turecki astronauta Serkan Göktaş zabrał na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej porcję kebaba jako symbol rodzimej kuchni.
Zdrowa alternatywa – Choć kebab uważany jest za fast food, jego wersje przygotowywane z chudego mięsa i świeżymi warzywami mogą być całkiem zdrowym posiłkiem.
Comments