top of page

Miniaturowa Elektrownia Schieblera z klocków LEGO, przykład Łódzkiej architektury| W konkursie IDEAS

Zaktualizowano: 18 cze 2020

Już wkrótce najważniejsza budowla postindustrialnej Łodzi zyska zupełnie nowy wymiar. Teraz będzie można zobaczyć ją także w zminiaturyzowanej wersji. Model Elektrowni Scheiblera z klocków LEGO.

Projekt zostanie zgłoszony do konkursu LEGO® IDEAS przez Michała Dudę |fot. Mat. Prasowe

Michał Duda, jest zapalonym konstruktorem, a po zebraniu odpowiedniej liczby głosów w konkursie, ma szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Miniaturę z klocków będzie można zobaczyć podczas wirtualnego weekendu w Fuzji już 15-17 maja.


W programie on-line zaplanowano mi.in. odsłonięcie modelu, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków z Michałem Dudą, autorem projektu, a także wirtualna wycieczka po Elektrowni.


To się składa! – czyli jak powstaje budowla

W ramach rewitalizacji najważniejszej budowli w zapomnianej, postindustrialnej części Łodzi, Echo Investment objęło mecenatem realizację projektu z klocków LEGO® zminiaturyzowanej Elektrowni Scheiblera.


Autorem i twórcą modelu jest doktorant Uniwersytetu Łódzkiego Michał Duda, nie tylko wielki pasjonat klocków, ale także miłośnik Łodzi. Tworzeniem modeli zajmuje się od dzieciństwa, a specjalizuje się głównie w projektowaniu z klocków budynków z rodzinnego miasta. W jego artystycznym portfolio znajduje się już pięć miniatur łódzkiej architektury. Z klocków powstały min. plac Wolności, nowy dworzec Łódź Fabryczna czy przystanek Piotrkowska Centrum.

Nad projektem budowy z klocków Elektrowni Scheiblera twórca pracuje od września i sam etap koncepcyjny zajął mu już kilkadziesiąt godzin. W projekcie zostały wykorzystane klocki pochodzące z najróżniejszych rejonów świata, m.in. z Węgier, Austrii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Sam model składa się z blisko 1910 elementów. Ta symboliczna liczba oznacza datę powstania Elektrowni, która w tym roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny.


Koszt wykonania miniatury wyniósł ok. 2300 zł, z czego najdroższy klocek kosztował ok. 30 zł i pochodził ze Stanów Zjednoczonych.


Inspirująca inwestycja

Budowa Elektrowni z klocków to symbol spektakularnej rewitalizacji postindustrialnej części Łodzi. Powstaje tu Fuzja, czyli nowy, pełen energii punkt na mapie Łodzi, który łączy funkcję rozrywkową, mieszkalną, handlową i biurową.

Znajdująca się na terenie dzielnicy legendarna Elektrownia Karola Scheiblera przejdzie kompleksową konserwację i renowację, dzięki czemu stanie się sercem tej części miasta.


Powstająca inwestycja będzie otwartą, spełniającą wiele funkcji przestrzenią, gdzie mieszkańcy Łodzi znajdą rozrywkę, kulturę, dobre jedzenie, zieleń, komunikację miejską i handel.


Na wyciągnięcie ręki będą takie usługi jak np. car sharing, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, inteligentne punkty odbioru paczek czy ładowarki elektrycznych samochodów.


Nie zabraknie także miejsc idealnych na spotkania biznesowe i towarzyskie, parków, restauracji czy klimatycznych kawiarni. Inwestycja będzie swoistym zderzeniem dwóch światów –dawnej, poprzemysłowej Łodzi z nowoczesnym, przepełnionym ekologicznymi rozwiązaniami miejscem.


Będzie inspirująco – czyli wirtualny weekend w Fuzji!

Model łódzkiej Elektrowni z klocków zostanie zgłoszony do programu LEGO® IDEAS, w ramach którego wygrane projekty mają szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Już teraz Echo Investment i Michał Duda zapraszają do wzięcia udziału w niezwykle inspirującym WIRTUALNYM WEEKENDZIE. W programie wiele atrakcji, które będzie można odkryć online już od 15-17 maja!


Na uczestników czeka odsłonięcie LEGO® Elektrowni, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków dla całej rodziny, ciekawe konkursy z nagrodami czy wirtualna wycieczka po Elektrowni z Andrzejem Szkudlarkiem. To będzie także doskonała okazja by dowiedzieć się więcej na temat historii powstania budynku, a także poznać bliżej Michała Dudę, twórcę miniatury Elektrowni z klocków LEGO®.

0 komentarzy

Comments


bottom of page